Svůj život máme ve svých rukou

Každý den děláš stovky a tisíce různých rozhodnutí. Většina z nich nemá velký vliv na tvůj život. Pak ale přijde chvíle, kdy je nutné udělat rozhodnutí, které je opravdu důležité. A tehdy nesmíš zaváhat, protože rozhoduješ o svém životě.

Na tvých rozhodnutích záleží – ovlivňují, jak se Ti bude v životě dařit. Proto je nepodceňuj…

ROZHODUJ SE TAK, JAK CHCEŠ, ABY VYPADAL TVŮJ ŽIVOT

VĚŘ NEBO NE, ale každý den DĚLÁŠ ROZHODNUTÍ

Rozhodujeme se prostě pořád. Ale fakt pořád. Všichni. Každý jeden z nás. Ať už tomu věříš nebo ne, je to tak. Vem si to takhle, jo… Hned ráno. Zazvoní Ti budík. A už tehdy se můžeš rozhodnout, jak vstoupíš do nového dne. Otrávíš si ho tím, že budeš nadávat? „Jééééžiš, zas ten pitomej budík, proč vůbec musíme vstávat tak brzo, pro Krista? Nemůžu prostě zůstat spát nebo co?!!!“ Nebo se do nového dne probudíš s radostí, usměješ se a řekneš si: „Dneska bude moc fajn den! Všechno krásně zvládnu, splním všechny svoje povinnosti, splním hodně úkolů, půjdu na trénink, budu mít čas na věci, co mě baví, a večer se ještě mrknu na jeden díl toho mýho seriálu!“ Hned ráno se rozhodneš, jak bude vypadat tvůj den. S jakou náladou do dne vstoupíš. Taky se rozhodneš, jestli budík vypneš a hned vstaneš, anebo si dáš ještě „5 minut“ navíc v posteli. Další rozhodnutí. Dáš si snídani hned po probuzení nebo těsně před odchodem z domu? Budeš vůbec snídat? A co si vezmeš na sebe? Mikinu nebo košili? Džíny nebo černé kalhoty? Hmmm…? Jak se dostaneš do školy? Půjdeš pěšky nebo poprosíš rodiče, aby tě tam hodili? Nebo že bys jel busem…? No, vidíš? TAK VIDÍŠ? Kolik rozhodnutí uděláš za ráno. Za jedno jediné ráno! Uděláš tolik rozhodnutí, že to ani nestačíš spočítat.  

celý článek

A tohle rozhodování pokračuje celý den! Pak se takhle rozhoduješ dny, týdny, celé měsíce, pak celé roky… Nakonec se rozhoduješ celý svůj život. A na tom, jak dobře a správně se rozhodneš, závisí i to, jak bude Tvůj život vypadat a jak se ve svém životě budeš cítit.

A TEĎ KVÍZ, JO??? ZKUS SI TIPNOUT, KOLIK DENNĚ UDĚLÁME TAKOVÝCH ROZHODNUTÍ…?

Už máš svůj tip? Chceš vědět správnou odpověď?

Tady je: Správná odpověď

Je to 20 – 30 tisíc rozhodnutí!!!

Rozhodování je fakt hrozně důležitá věc, kterou my lidi umíme ovládat. A to, jak tuhle naši dovednost -rozhodovat se-  umíme ovládat, rozhoduje o tom, jak dobře se ve svém životě cítíme. Jestli jsme šťastní, veselí, vděční a celý den jen záříme úsměvem. A nebo jestli jsme smutní, otrávení, naštvaní nebo máme strach. Vědomě – to znamená, že si uvědomíš, že se rozhoduješ, a nad tím, pro co se rozhodneš, dlouho a důmyslně přemýšlíš a zvažuješ možnosti, ze kterých si vybíráš – se člověk rozhoduje během dne až 70x!!! To je číslo, co? Ale vědci říkají, že nevědomě, tedy bez toho, aniž bychom to sami věděli, uděláme každý den 20 - 30 tisíc rozhodnutí!!! Umíš si to vůbec představit? To je mazec, co?! A teď si vem, že z těchto 30 tisíc rozhodnutí se přibližně 220 týká jenom a jenom JÍDLA. Tak to je masakr, ne?!

 

CELÝ SVŮJ ŽIVOT SE ROZHODUJEŠ A TVÁ ROZHODNUTÍ OVLIVŇUJÍ TVOU BUDOUCNOST

Proto bychom si měli uvědomit, jak důležitá naše rozhodnutí vlastně jsou…

Podívej. Pro něco se dneska rozhodneš. Řekneš si: „Jooo, takhle to bude, takhle to udělám a hotovo…“ V tu chvíli Tě ani nenapadne, že by Tě tohle rozhodnutí mohlo ovlivnit třeba za dalších 5 let. To je hustý, co? Člověk si vůbec neuvědomí, že rozhodnutí, které dneska udělá, ho za několik let nějakým způsobem ovlivní. Rozhodnutími si určujeme naši vlastní cestu životem. Teď někde jsi, jo? Někde jsi, čteš si tyhle věty, jsi nějak ostříhaný nebo se nějak cítíš. A tohle všechno je tak proto, že jsi v minulosti udělal nějaké rozhodnutí! A nebo to rozhodnutí udělal někdo za Tebe a Ty jsi se pro to vlastně sám nerozhodl. Ku příkladu jooo – máš tenhle účes, protože sis ho přál a rozhodl ses nechat se takhle ostříhat. Dneska sedíš ve škole, protože se Tvoji rodiče rozhodli, že nezůstaneš doma, i když bys zrovna dneska chtěl. Cítíš se hrozně fajn a usměvavě, protože jsi se rozhodl o přestávce povídat si s kamarádem a on Tě rozesmál. Máš takové kamarády, pro jaké jsi se rozhodl. A kamarádi mají Tebe, protože se tehdy rozhodli, že zrovna s Tebou se chtějí kamarádit! Máme koníčky, pro které jsme se kdysi rozhodli, protože nás baví a cítíme se při nich šťastní! Když se věnujeme nějakému sportu, tak proto, že jsme se pro něj kdysi rozhodli! Čteme knížky, protože jsme se rozhodli, že si chceme rozšířovat slovní zásobu. TOHLE VŠECHNO JSOU DŮLEŽITÁ ROZHODNUTÍ, která jsme udělali v minulosti a výrazně nás ovlivňují i teď, v přítomnosti. Jsme tady a teď díky tomu, jak jsme se rozhodli v minulosti. To, jak dobře jsme se kdysi rozhodli, ovlivňuje to, jak dobře se cítíme teď. A to, jak se rozhodneme teď, tady, dneska, v přítomnosti - ovlivní to, jak se budeme cítit za pár dní, týdnů, měsíců či let.

A JAK SE TEDA ZODPOVĚDNĚ ROZHODOVAT???

Jenom za jeden den uděláme takových rozhodnutí! Ani bys tomu nevěřil. Určitě chápeš, že nějaký z těch rozhodnutí jsou pro náš život důležitější, ty jiné méně. Na příkladu, hej – když se týpek odstěhuje do jinýho města nebo i do jiný země, tak je to poměrně důležitý a zásadní rozhodnutí. Co si ale ten samej týpek dá ke snídani ve středu ráno už tak důležitý rozhodnutí není. Kapišto? Asi nás nijak extrémně neovlivní, co si dneska oblíkneme, co budeme jíst, jestli dneska budem work-outovat nebo to necháme na zítra… Je spousta věcí a rozhodnutí, který náš život, až tak razantně neovlivní. Ale pak je také spousta rozhodnutí, která náš život zase ovlivňují zásadně a jsou pro nás důležitá. Každé rozhodnutí něco znamená. Každé rozhodnutí nám do života něco přinese. A jedno špatné rozhodnutí může i chytrýmu a šikovnýmu člověku celej život katastrofálně zničit. Ale stejně tak chytrýho a šikovnýho člověka můžou ta správná rozhodnutí vystřelit až ke hvězdách a udělat mu z jeho života jeden šťastnej uzlíček!

celý článek

Takže – jestli si chci sám určovat, jak budu žít (jestli spokojeně nebo budu mít jen nervy), tak se musím chovat odpovědně a zodpovědně a správně se rozhodovat. Takže přemejšlim vo tom, co může jedno moje rozhodnutí znamenat pro mě, ale i pro mé okolí. Přemýšlím, co moje rozhodnutí způsobí. Pomůže někomu? Nebo naopak všem ublíží? Huh? To, že o tom, jak se rozhoduješ přemýšlíš, znamená, že se nerozhoduješ ukvapeně, nerozhoduješ se podle náhody. Přemejšlíš a thinkuješ o tom, jaké dobré, ale i špatné stránky tvoje rozhodnutí má a co by mohlo do tvého, ale i jiného života, přinést. Špatný rozhodnutí může znamenat pro Tebe nebezpečí a to, že se Ti v životě nebude dařit. Nebo že nepřímo ublížíš někomu, koho máš rád. Když se stane ta situace, že moje rozhodnutí může přinýst do života mně i ostatním nějaký nebezpečí a riziko, tak přemýšlím o tom, jaké to riziko je. Budu přemýšlet o tom, jak velké a nebezpečné to riziko je, co všechno může způsobit a jak mě může ohrozit. A taky budu přemýšlet, za jakých okolností takovýhle rizika můžou nastat. Když budeme přemýšlet o rizicích našich rozhodnutí, může nám easily pomoct tahlencta tabulka. Ta Ti pomůže s přemýšlením, jak velký danger to tvoje rozhodnutí může být. Jak pro Tebe, tak pro lidi, co Ti jsou blízký. (Může to být riziko: negativní - ohrožující – zničující) a s tím, jak je pravděpodobný, že nějaký tohle riziko vůbec vznikne. (Může to být pravděpodobnost: malá – střední – velká).

Zahraj si hru:

Teď už víš, že tvoje rozhodnutí mají vliv na Tvůj život, život Tvých blízkých i celého světa? Tohle si uvědomit, to je teprve hukot, co? Rozhodnutí, ať už jsou dobrá nebo špatná, mění celé dějiny, celé životy. Tak jen pro příklad… Víš třeba, které rozhodnutí může za to, že žijeme tady a teď? U nás v Čechách? Hm, tak co, víš? Přesvědč se sám o důležitosti svých rozhodnutí. Vyzkoušej si tuhle hru a zjisti, jak dobře znáš rozhodnutí, které měnily osudy spoustě lidí.

Můj výsledek je 6. Překonáš mě?

 

zahraj si

Video: O rozhodování

Rozhodování je spojeno prakticky s každou lidskou činností. Některé problémy jsou důležité více, jiné méně. Některé jsou naléhavé či komplexní, řešení jiných je triviální nebo snese odklad. Všechny ale mají jedno společné. Musíme se jimi zabývat nebo se alespoň rozhodnout, že se jimi zabývat nebudeme, a spoléhat se na to, že je za nás vyřeší někdo jiný nebo se „vyřeší samy“.

Video: O rozhodování

Rozhodování je spojeno prakticky s každou lidskou činností. Některé problémy jsou důležité více, jiné méně. Některé jsou naléhavé či komplexní, řešení jiných je triviální nebo snese odklad. Všechny ale mají jedno společné. Musíme se jimi zabývat nebo se alespoň rozhodnout, že se jimi zabývat nebudeme, a spoléhat se na to, že je za nás vyřeší někdo jiný nebo se „vyřeší samy“.

Jak postupovat při důležitém rozhodování

Rozhodování probíhá v několika krocích, které na sebe logicky navazují a potřebují určitý čas. Příkladem může být následující postup rozhodování, který se skládá z těchto kroků:

  1. Na začátku si musíš říci, co vlastně řešíš a jestli nemáš k rozhodování něco důležitějšího.

  2. Pak k tomu musíš najít správné informace. Jsou to ty, které ti pomohou udělat to nejlepší možné rozhodnutí.

  3. Na základě získaných informací navrhneš několik řešení tvojí situace.

  4. Pak se zeptáš sám sebe, jestli jsou jednotlivé návrhy řešení reálné – nereálné. Ty nereálné vyřadíš.

  5. Nakonec se rozhodneš pro nejlepší řešení.

  6. Po nějaké době si promysli, jak moc bylo toto rozhodnutí správné. Tím se učíš dělat lepší a lepší rozhodnutí.

Jan Lucemburský vyhodil svého syna z boje

Český král Jan Lucemburský náruživě holdoval rytířským turnajům a válečným bitvám. A to dokonce i poté, kdy v jednom z turnajů přišel o zrak. Již zcela slepý se roku 1346 zúčastnil na straně Francouzů bitvy u Kresčaku.
Byla to bitva z mnoha důvodů předem ztracená - a podle toho také vypadal její průběh. Výrok, který zde Jan Lucemburský těsně před smrtí pronesl, vstoupil do dějin: "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Král Jan v této bitvě padl, ale předtím musel učinit jedno velké rozhodnutí a popřít svůj výrok o tom, že český král z boje neutíká.
Slepý král věděl podle informací, které dostával, že se bitva nevyvíjí příznivě, a tušil, že z ní tentokrát nevyvázne. Rozhodl se, že požádá svého syna, příštího českého krále Karla IV., aby opustil bojiště a tím si zachránil život, protože bylo více než pravděpodobné, že by padl i on. Budoucí Karel IV. však odmítl. Jan Lucemburský proto musel udělat ještě jedno, razantnější, rozhodnutí - nechal Karla odvést z bojiště násilím a tím ho zachránil.

Rozhodnutí na prd je na prd

Honza Mydlář studoval v Praze na Karlově univerzitě medicínu a tou dobou byl bezhlavě zamilovaný do slečny Doroty. Ta ale porušila zákon a jelikož to bylo někdy okolo roku 1590, tak byla odsouzena k pohřbení zaživa. Honza se rozhodl, že ji zachrání a pak spolu v lásce prožijí celý život, a proto se stal pacholkem neboli pomocníkem kata. Mistr kat ale věděl, že Jan Mydlář je do odsouzené Doroty zamilovaný, a dával si velký pozor, aby se mu záchrana nepodařila.

Tehdy nebylo možné katovské povolání jen tak opustit, a tak díky svému rozhodnutím musel Honza dělat kata celý život. Kat popravoval - usekával hlavy odsouzeným, věšel je a i jinak je zbavoval života. Kati byli do té doby považovaní za největší spodinu společnosti a tak se Jan Mydlář stal opovrhovaným člověkem beze cti.

Katovi Mydlářovi to ale dost vadilo a rozhodl se tenhle obrázek změnit. Nakonec se mu to podařilo tak, jak by možná ani sám nečekal! Díky své inteligentní, lidské a tolerantní osobnosti se ještě za života stal uznávaným a váženým.

Více zde: Kdo byl Jan Mydlář

I dobré víly se musí rozhodovat

I dobré víly musí rozhodovat. Pomáhají ostatním, ale musí si dávat pozor, aby svými činy neublížily. Musí přemýšlet, zda je jejich pomoc skutečně dobrá pro každého. A také se musí rozhodnout, kam chtějí jet na výlet nebo co chtějí dělat.
A teď máme pro tebe hádanku! Poslechni si následující příběh o dobré víle a přemýšlej, zda dobrá víla udělala rozhodnutí, o kterém se v příběhu hovoří.

Odpověď najdeš: ZDE  
Pokud Tě hádanka bavila, vyzkoušej si, jestli uhodneš i další - HRA.

Učme se dobře rozhodovat

Rozhodovat o vlastním životě není žádná prča, zvláště pokud se chceme rozhodovat dobře. A "dobře" znamená být v pohodě ve třech pilířích života. Těmi pilíři jsou rodina a taky kámoši, pak zdraví a škola (nebo práce pro dospělé) jako třetí pilíř. Jo a taky svoboda, jakože ty věci dělám za sebe a jsem v tom svobodný nebo svobodná. 

Hodně lidí se nerado rozhoduje, protože nechce přijímat zodpovědnost za své rozhodnutí a za své činy s tím spojené. Mnoho lidí uvítá, že nemusí rozhodovat - jsou rádi, že za ně rozhoduje někdo jiný. Další zase svá rozhodnutí mnohdy oddalují, hledají rady u těch, kteří se také moc dobře nerozhodují, ale „poradit druhým dokážou“. Rad je vždy plno od spousty rádců, nakonec se ale lidé vždy musí spolehnout sami na sebe a vybrat tu radu, která je správná.

Ne každý má tu schopnost rozhodnout se okamžitě a ještě k tomu správně. Nicméně rozhodovat se musíme, závisí na tom kvalita našeho života. Mnoho lidí neví, jak se dobře rozhodovat, jak takové dobré rozhodování vlastně probíhá, protože znají jen „osvědčenou“, ale nerozumnou metodu hodu mincí - a to i v případě důležitých rozhodnutí. Dobrému rozhodování se musíme ve jménu lepšího života učit. Existuje celá řada metod rozhodování, od těch jednoduchých až po ty komplexní. V tomto článku představíme ty jednodušší.

vaše příběhy

Každý den se musíme mnohokrát rozhodnout. Někdy jsou naše rozhodnutí taková obyčejná a vlastně se nic nestane. Pak jsou rozhodnutí, která nám přinesou radost, nebo nás dostanou do problémů, nebo nám dokonce změní život. Taková rozhodnutí tady chceme zveřejňovat. K tomu ale potřebujeme, abys nám napsal(a). 

Tady se podívej na příběhy, které jsme dostali:

Můj strejda propadnul v osmičce

Můj strejda byl asi za mlada dobrej týpek - dlouhé vlasy, dobrý hlášky a bavilo ho bavit ostatní, hlavně během vyučování. To ale nebavilo učitele a tak chodil na kobereček do kabinetu, někdy i do ředitelny. Díky tomu byl samá poznámka, v žákovský převažovaly pětky a v osmé třídě propadl (v pololetí za čtyř předmětů, ty si opravil a na konci ze dvou jiných, dokonce měl čtyřku z hudebky). 

Pokračování: ZDE

Jak jsme přišli o dva miliony

Jednou přišel táta domů, úplně rozzářený a jen řekl: "Pečte všechno, JEDEME!" Tím nemyslel, abysme napekli na vánoce, ale abychom všeho nechali a jeli na výlet. Jeli jsme autem do sousední vesnice, kde jsme se jen tak procházeli. 

Pokračování: ZDE

Jak jsem se rozhodoval mezi kamarády a dobrými známkami

Chodím na osmileté gymnázium ve větším městě. Vždy jsem plánoval, že po čtyřech rocích odejdu na jinou střední školu. A když čtyři roky uplynuly, musel jsem se rozdovat mezi kamarády a dobrými známkami.

Pokračování: ZDE

Napiš nám svůj příběh

Napiš nám, jaké dobré nebo špatné rozhodnutí jsi udělala nebo udělala ty nebo někdo jiný. My jej zde rádi zveřejníme.

napiš nám

Rozhodování je...

Rozhodování je činnost, při které vybíráš tu nejlepší akci ze všech možných. Jedná se o takovou volbu, která nejlépe naplní tvoje požadavky.

Příkladem rozhodování je návštěva kina, kdy se rozhoduješ na základě svých požadavků (prostředí, ohlasy, herci,… ) a rozhoduješ se mezi omezeným počtem možností (kina v okolí).

Dokud se nerozhodneš, že něco opravdu změníš nebo že něco dokážeš, tak se vůbec nic nestane.

Chceš se stát hercem nebo herečkou?

Chceš se stát hercem, kominíkem, kosmonautem, youtuberem nebo jiným povoláním? Musíš se rozhodnout, zda jsi skutečně udělal nebo udělala něco k dosažení svého cíle. To znamená, že musíš všechna svá důležitá rozhodnutí zaměřit na tento sen.

Jako inspirace může posloužit příběh Martiny, kterou znáš z našich videí. V deseti letech se rozhodla stát herečkou a přihlásila se na konkurz do Divadélka U Zvonu. Po dohodě s rodiči zrušila všechny kroužky, které nesouvisely s jejím hereckým snem, a přihlásila se na zpěv k soukromému učiteli. Pravidelně navštěvovala herecké kempy a chodila na představení různých divadel. Herectví trénovala i doma a pracovala tvrdě na svých schopnostech.

Poté si našla známého herce, který ji připravoval na přijímací zkoušky na DAMU. To se povedlo, ale byl to jen první krok. Pak na sobě čtyři roky spolu se spolužáky makala a před nějakým časem studia dokončila.

V té době dostala hlavní roli v seriálu TBH („to be honest“ – „upřímně“), pak si zahrála v seriálu ADIKTS, což je zároveň původní webové seriály České televize, na které se můžeš podívat zde: TBH a Adikts.

Dnes hraje v několika pražských divadlech, například v Městských divadlech pražských, na Fidlovačce a v dalších. Vidět ji můžeš i v seriálu Odznak Vysočina a slyšet v Netflixovém seriálu Sex education, kde nadabovala jednu z postav.

Co je tvůj sen, na který jsi se rozhodl či rozhodla? Pokud se neodhodláš, nic se nestane a sen se ti rozplyne. Je na tobě, zda se rozhodneš pracovat tvrdě a usilovat o svůj sen.

Rodiče nám do našeho rozhodování prostě furt kecaj 

U nás v republice fakt dost rodičů a dokonce i učitelů kecá do rozhodnutí dětí. Častokrát ani nenechají nás samotný rozhodnout a rozhodnou danou věc už rovnou za nás, aniž bychom k tomu taky my mohli něco říct. Znáš to asi cooo? Rodiče za nás rozhodují v takovejch těch důležitých rozhodnutích, učitelé v takových těch každodenních, běžných, ne tak extra mega důležitýcch rozhodnutích. Hele, vlastně 7 dospělejch z 10ti si myslí, že za nás rozhodují až moc. A my, jakožto děcka a mlaďoši, si to myslíme 6 z 10.

Tady by si naši dospělí mohli vzít  příklad z rodičů z jiných zemí.

celý článek

Japonští rodiče

Tak třeba japonští rodiče se co nejvíc snaží o to, aby jejich děcka byla co nejdříve samostatná a nezávislá na jejich pomoci. Povzbuzujou je a učí je novým a různým věcem, aby se naučily, jak si řídit svůj vlastní život. Proto je úplně normální, že v Japonsku potkáte třeba pětileté kidy, co sami drandí metrem nebo autobusem. Tady si to nedokážeme ani představit, ale tam je to normální. Děti se staly co nejdříve nezávislými. Rodiče pomocí povzbuzování vedou své děti k tomu, aby se co nejdříve osamostatnily a naučily se řídit svůj vlastní život. Není proto žádnou výjimkou, že zde potkáte třeba pětileté děti, které si samy ťapou po ulicích městem nebo jedou samy metrem nebo autobusem. Také se často procházejí po městě bez rodičů. Může nám to připadat trichu děsivé, ale hele – důsledek týhle výchovy přináší i svá ovoce = například nízkou kriminalitu v Japonsku.

Francouzi

Jinak svoje děcka vychovávají i Francouzi. Ty svoje děti berou jako rovnocenné parťáky. Dodávají jim kuráž, odvahu, nechávají jim prostor, aby se děti mohly sami za sebe rozhodnout. A díky tomu jsou francouzské děti mnohem dříve ready – vyspělejší a zralejší.

Naším nejdůležitějším úkolem je, se co nejdřív se naučit rozhodovat se sám za sebe.  Jenom tak z nás vyrostou samostatní, vyspělí a šikovný lidi. Dospěláci. Dospěláci, co se umí dobře a správně rozhodovat v důležitých a zásadních chvílích našeho života.

Nakresli si svou denní rutinu

Věř nebo ne, ale vlastní denní rutina není jen skvělá věc, ale hlavně i důležitá věc!

Stále nám nevěříš, že se člověk během dne tak často rozhoduje? Fajn… Čekuj tohle. Nakresli si na papír takovouhle časovou osu, okk?

_______________________________________

Zakresli si tam ráno, dopoledne, odpoledne a večer. Zapiš si tam v kolik hodin ráno vstáváš a v kolik jdeš naopak spát. A během celého dne si na tehle papír zaznamenávej rozhodnutí, která přes den musíš udělat. A večer teprve uvidíš, kolikrát se musíš během svého dne rozhodnout a o čem se vlastně rozhoduješ…

celý článek

A pak, až budeš mít svůj den u konce a papír budeš mít vyplněný, trochu o svých rozhodnutích popřemýšlej. Přemýšlej, která rozhodnutí nejsou až tak důležitá a prioritní a dají se považovat za běžná normální rozhodnutí. Pak se ale naopak zamysli nad tím, která z Tvých denních rozhodnutí byla naopak docela dost důležitá. Pak si taky zkus uvědomit, jestli jsi se pro danou věc rozhodl okamžitě nebo Ti volba nějakou dobu trvala. Zkus si uvědomit, jestli to, jak se teď právě rozhoduješ, je ta cesta, která vede k dobrému způsobu rozhodování a tudíž k dobrému a spokojenému životu.

Rozhodovací techniky

Rozhodování může být někdy pěkná makačka, co říkáš? Možná jsi se už ocitl/a v situaci, kdy bylo těžké vybrat si správnou volbu nebo najít tu nejlepší cestu. A právě od toho máme techniky rozhodování, které ti pomohou s tím, jak se lépe a snadněji rozhodovat.

V této sekci najdeš spoustu užitečných technik, které ti pomohou udělat si jasno, získat jistotu a rozhodovat se správně. Máme tu všechno od jednoduchých triků, jako je třeba denní rutina, až po super cool metody, jako je myšlenková mapa nebo rozhodovací postup. Všechny tyto techniky ti pomohou převzít kontrolu nad tvými rozhodnutími a necítit se zmateně.

Pamatuj, že rozhodování je dovednost, kterou můžeš cvičit a stále se v ní zlepšovat. Čím víc to budeš trénovat, tím lepší v tom budeš!