Každý den děláš stovky a tisíce různých rozhodnutí. Většina z nich nemá velký vliv na tvůj život. Pak ale přijde chvíle, kdy je nutné udělat rozhodnutí, které je opravdu důležité. A tehdy nesmíš zaváhat, protože rozhoduješ o svém životě.
Na tvých rozhodnutích záleží – ovlivňují, jak se Ti bude v životě dařit. Proto je nepodceňuj…
Jenom za jeden den uděláme takových rozhodnutí! Ani bys tomu nevěřil. Určitě chápeš, že nějaký z těch rozhodnutí jsou pro náš život důležitější, ty jiné méně. Na příkladu, hej – když se týpek odstěhuje do jinýho města nebo i do jiný země, tak je to poměrně důležitý a zásadní rozhodnutí. Co si ale ten samej týpek dá ke snídani ve středu ráno už tak důležitý rozhodnutí není. Kapišto? Asi nás nijak extrémně neovlivní, co si dneska oblíkneme, co budeme jíst, jestli dneska budem work-outovat nebo to necháme na zítra… Je spousta věcí a rozhodnutí, který náš život, až tak razantně neovlivní. Ale pak je také spousta rozhodnutí, která náš život zase ovlivňují zásadně a jsou pro nás důležitá. Každé rozhodnutí něco znamená. Každé rozhodnutí nám do života něco přinese. A jedno špatné rozhodnutí může i chytrýmu a šikovnýmu člověku celej život katastrofálně zničit. Ale stejně tak chytrýho a šikovnýho člověka můžou ta správná rozhodnutí vystřelit až ke hvězdách a udělat mu z jeho života jeden šťastnej uzlíček!
celý článek
Takže – jestli si chci sám určovat, jak budu žít (jestli spokojeně nebo budu mít jen nervy), tak se musím chovat odpovědně a zodpovědně a správně se rozhodovat. Takže přemejšlim vo tom, co může jedno moje rozhodnutí znamenat pro mě, ale i pro mé okolí. Přemýšlím, co moje rozhodnutí způsobí. Pomůže někomu? Nebo naopak všem ublíží? Huh? To, že o tom, jak se rozhoduješ přemýšlíš, znamená, že se nerozhoduješ ukvapeně, nerozhoduješ se podle náhody. Přemejšlíš a thinkuješ o tom, jaké dobré, ale i špatné stránky tvoje rozhodnutí má a co by mohlo do tvého, ale i jiného života, přinést. Špatný rozhodnutí může znamenat pro Tebe nebezpečí a to, že se Ti v životě nebude dařit. Nebo že nepřímo ublížíš někomu, koho máš rád. Když se stane ta situace, že moje rozhodnutí může přinýst do života mně i ostatním nějaký nebezpečí a riziko, tak přemýšlím o tom, jaké to riziko je. Budu přemýšlet o tom, jak velké a nebezpečné to riziko je, co všechno může způsobit a jak mě může ohrozit. A taky budu přemýšlet, za jakých okolností takovýhle rizika můžou nastat. Když budeme přemýšlet o rizicích našich rozhodnutí, může nám easily pomoct tahlencta tabulka. Ta Ti pomůže s přemýšlením, jak velký danger to tvoje rozhodnutí může být. Jak pro Tebe, tak pro lidi, co Ti jsou blízký. (Může to být riziko: negativní - ohrožující – zničující) a s tím, jak je pravděpodobný, že nějaký tohle riziko vůbec vznikne. (Může to být pravděpodobnost: malá – střední – velká).
Rozhodování je spojeno prakticky s každou lidskou činností. Některé problémy jsou důležité více, jiné méně. Některé jsou naléhavé či komplexní, řešení jiných je triviální nebo snese odklad. Všechny ale mají jedno společné. Musíme se jimi zabývat nebo se alespoň rozhodnout, že se jimi zabývat nebudeme, a spoléhat se na to, že je za nás vyřeší někdo jiný nebo se „vyřeší samy“.
Rozhodování je spojeno prakticky s každou lidskou činností. Některé problémy jsou důležité více, jiné méně. Některé jsou naléhavé či komplexní, řešení jiných je triviální nebo snese odklad. Všechny ale mají jedno společné. Musíme se jimi zabývat nebo se alespoň rozhodnout, že se jimi zabývat nebudeme, a spoléhat se na to, že je za nás vyřeší někdo jiný nebo se „vyřeší samy“.
Rozhodování probíhá v několika krocích, které na sebe logicky navazují a potřebují určitý čas. Příkladem může být následující postup rozhodování, který se skládá z těchto kroků:
Na začátku si musíš říci, co vlastně řešíš a jestli nemáš k rozhodování něco důležitějšího.
Pak k tomu musíš najít správné informace. Jsou to ty, které ti pomohou udělat to nejlepší možné rozhodnutí.
Na základě získaných informací navrhneš několik řešení tvojí situace.
Pak se zeptáš sám sebe, jestli jsou jednotlivé návrhy řešení reálné – nereálné. Ty nereálné vyřadíš.
Nakonec se rozhodneš pro nejlepší řešení.
Po nějaké době si promysli, jak moc bylo toto rozhodnutí správné. Tím se učíš dělat lepší a lepší rozhodnutí.
Český král Jan Lucemburský náruživě holdoval rytířským turnajům a válečným bitvám. A to dokonce i poté, kdy v jednom z turnajů přišel o zrak. Již zcela slepý se roku 1346 zúčastnil na straně Francouzů bitvy u Kresčaku.
Byla to bitva z mnoha důvodů předem ztracená - a podle toho také vypadal její průběh. Výrok, který zde Jan Lucemburský těsně před smrtí pronesl, vstoupil do dějin: "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Král Jan v této bitvě padl, ale předtím musel učinit jedno velké rozhodnutí a popřít svůj výrok o tom, že český král z boje neutíká.
Slepý král věděl podle informací, které dostával, že se bitva nevyvíjí příznivě, a tušil, že z ní tentokrát nevyvázne. Rozhodl se, že požádá svého syna, příštího českého krále Karla IV., aby opustil bojiště a tím si zachránil život, protože bylo více než pravděpodobné, že by padl i on. Budoucí Karel IV. však odmítl. Jan Lucemburský proto musel udělat ještě jedno, razantnější, rozhodnutí - nechal Karla odvést z bojiště násilím a tím ho zachránil.
Honza Mydlář studoval v Praze na Karlově univerzitě medicínu a tou dobou byl bezhlavě zamilovaný do slečny Doroty. Ta ale porušila zákon a jelikož to bylo někdy okolo roku 1590, tak byla odsouzena k pohřbení zaživa. Honza se rozhodl, že ji zachrání a pak spolu v lásce prožijí celý život, a proto se stal pacholkem neboli pomocníkem kata. Mistr kat ale věděl, že Jan Mydlář je do odsouzené Doroty zamilovaný, a dával si velký pozor, aby se mu záchrana nepodařila.
Tehdy nebylo možné katovské povolání jen tak opustit, a tak díky svému rozhodnutím musel Honza dělat kata celý život. Kat popravoval - usekával hlavy odsouzeným, věšel je a i jinak je zbavoval života. Kati byli do té doby považovaní za největší spodinu společnosti a tak se Jan Mydlář stal opovrhovaným člověkem beze cti.
Katovi Mydlářovi to ale dost vadilo a rozhodl se tenhle obrázek změnit. Nakonec se mu to podařilo tak, jak by možná ani sám nečekal! Díky své inteligentní, lidské a tolerantní osobnosti se ještě za života stal uznávaným a váženým.
Více zde: Kdo byl Jan Mydlář
I dobré víly musí rozhodovat. Pomáhají ostatním, ale musí si dávat pozor, aby svými činy neublížily. Musí přemýšlet, zda je jejich pomoc skutečně dobrá pro každého. A také se musí rozhodnout, kam chtějí jet na výlet nebo co chtějí dělat.
A teď máme pro tebe hádanku! Poslechni si následující příběh o dobré víle a přemýšlej, zda dobrá víla udělala rozhodnutí, o kterém se v příběhu hovoří.
Odpověď najdeš: ZDE
Pokud Tě hádanka bavila, vyzkoušej si, jestli uhodneš i další - HRA.
Každý den se musíme mnohokrát rozhodnout. Někdy jsou naše rozhodnutí taková obyčejná a vlastně se nic nestane. Pak jsou rozhodnutí, která nám přinesou radost, nebo nás dostanou do problémů, nebo nám dokonce změní život. Taková rozhodnutí tady chceme zveřejňovat. K tomu ale potřebujeme, abys nám napsal(a).
Tady se podívej na příběhy, které jsme dostali:
Můj strejda byl asi za mlada dobrej týpek - dlouhé vlasy, dobrý hlášky a bavilo ho bavit ostatní, hlavně během vyučování. To ale nebavilo učitele a tak chodil na kobereček do kabinetu, někdy i do ředitelny. Díky tomu byl samá poznámka, v žákovský převažovaly pětky a v osmé třídě propadl (v pololetí za čtyř předmětů, ty si opravil a na konci ze dvou jiných, dokonce měl čtyřku z hudebky).
Pokračování: ZDE
Jednou přišel táta domů, úplně rozzářený a jen řekl: "Pečte všechno, JEDEME!" Tím nemyslel, abysme napekli na vánoce, ale abychom všeho nechali a jeli na výlet. Jeli jsme autem do sousední vesnice, kde jsme se jen tak procházeli.
Pokračování: ZDE
Chodím na osmileté gymnázium ve větším městě. Vždy jsem plánoval, že po čtyřech rocích odejdu na jinou střední školu. A když čtyři roky uplynuly, musel jsem se rozdovat mezi kamarády a dobrými známkami.
Pokračování: ZDE
Věř nebo ne, ale vlastní denní rutina není jen skvělá věc, ale hlavně i důležitá věc!
Stále nám nevěříš, že se člověk během dne tak často rozhoduje? Fajn… Čekuj tohle. Nakresli si na papír takovouhle časovou osu, okk?
_______________________________________
Zakresli si tam ráno, dopoledne, odpoledne a večer. Zapiš si tam v kolik hodin ráno vstáváš a v kolik jdeš naopak spát. A během celého dne si na tehle papír zaznamenávej rozhodnutí, která přes den musíš udělat. A večer teprve uvidíš, kolikrát se musíš během svého dne rozhodnout a o čem se vlastně rozhoduješ…
celý článek
A pak, až budeš mít svůj den u konce a papír budeš mít vyplněný, trochu o svých rozhodnutích popřemýšlej. Přemýšlej, která rozhodnutí nejsou až tak důležitá a prioritní a dají se považovat za běžná normální rozhodnutí. Pak se ale naopak zamysli nad tím, která z Tvých denních rozhodnutí byla naopak docela dost důležitá. Pak si taky zkus uvědomit, jestli jsi se pro danou věc rozhodl okamžitě nebo Ti volba nějakou dobu trvala. Zkus si uvědomit, jestli to, jak se teď právě rozhoduješ, je ta cesta, která vede k dobrému způsobu rozhodování a tudíž k dobrému a spokojenému životu.
Rozhodování může být někdy pěkná makačka, co říkáš? Možná jsi se už ocitl/a v situaci, kdy bylo těžké vybrat si správnou volbu nebo najít tu nejlepší cestu. A právě od toho máme techniky rozhodování, které ti pomohou s tím, jak se lépe a snadněji rozhodovat.
V této sekci najdeš spoustu užitečných technik, které ti pomohou udělat si jasno, získat jistotu a rozhodovat se správně. Máme tu všechno od jednoduchých triků, jako je třeba denní rutina, až po super cool metody, jako je myšlenková mapa nebo rozhodovací postup. Všechny tyto techniky ti pomohou převzít kontrolu nad tvými rozhodnutími a necítit se zmateně.
Pamatuj, že rozhodování je dovednost, kterou můžeš cvičit a stále se v ní zlepšovat. Čím víc to budeš trénovat, tím lepší v tom budeš!