Zákon 18

V české republice máme Zákon o hazardních hrách, který jednoznačně a správně říká, že účast osob mladších 18 let na hazardní hře je zakázána. A je to tak dobře z několika důvodů.

Na příkladu Patrika můžeme vidět, že teprve plnoletý jedinec nese plnou právní odpovědnost za své jednání.

celý článek

Patrik v našem videu nemá dostatečnou zkušenost se sázením, nedokázal rozlišit rizika, vůbec ho nenapadlo, že v případě sázek na náhodu nemá prakticky žádnou šanci na výhru. Navíc neměl dostatečnou  zkušenost s hospodařením s penězi, proto klidně vsadil takovou částku.

U mladých lidé do 18 let je riziko rychlejšího vzniku závislosti než u dospělého. Patrik do toho vlítnul během několika měsíců. Je to dáno jeho nezralostí fyzické i psychické.

Pokud se mladý člověk dostane ze závislosti, je tu je větší riziko, že se ke sportovnímu sázení vrátí, než u dospělého („vyléčený“ dospělý se vrátí ke starým návykům, mladý člověk se nemá k čemu vrátit, neměl ještě žádné vytvořeny).

Sportovní sázení je v České republice do 18 let ZAKÁZÁNO!

Co je to hazardní hraní

Hráli jste někdy nějakou hru o peníze? Vsadili jste se někdy s kamarády, že někdo něco dokáže? O co jste hráli na oplátku? Koupili jsi si někdy stírací los? A víte, že los je vlastně hazard?

Jako hazardní hraní lze označit jakékoliv jednání, které vyžaduje peníze s vidinou zisku založeného na náhodě nebo nejistém výsledku. Součástí tohoto chování je představa rychlého získání peněz, přitom nastavení pravidel hazardních her takové, že jsou z dlouhodobého hlediska nevýhodné pro sázející a vytvářejí bludný kruh. Ti, kteří hrají, získávají patologickou závislost na hře. S tím přichází a rostou finanční problémy, které se hráči snaží vyřešit další účastí na hře. To s sebou přináší širokou škálu dalších rizik a problémů.

Zahraj si hru:

Díváš se na filmy nebo seriály a čteš knížky? Pak je tato hra pro přímo pro Tebe. Budeš určovat postavy, které v těchto filmech a knížkách vystupují. Pokud si věříš, můžeš si na své vědomosti i vsadit. Tím můžeš získat daleko více bodů, anebo je taky ztratit.

V této hře se zároveň seznámíš s tzv. kursovými sázkami, kdy je každá otázka jinak těžká. Podle této obtížnosti je na otázky vypsaný kurs. Tenhle kurs ti vlastně říká, jakou máš šanci odpovědět správně na otázku.
I tady platí zásada správného rozhodování.

Můj výsledek je 13. Překonáš mě?

 

zahraj si

Poučme se v pohádkách

Starý, ale vlastně i nový pohádky jsou úplně skvělým a ukázkovým příkladem, jak na zodpovědné rozhodování a sázení. Ve spoustě pohádek můžeme najít takové hinty, nápovědy nebo návody, jak na spokojený život s dobrým koncem. Možná o tom ani nevíte nebo si to teď zrovna neuvědomujete, ale víte, v kolika pohádkách se odehrávají příběhy, kde sehraje sázení významnou roli? V úplné hordě pohádek se můžeme setkat s příběhy o sázení. Když se někdo vsadil s  čertem, se smrtkou, s králem nebo s někým dalším. A všechny tyhle příběhy by nás měly něco naučit a poučit nás. Postavy a pohádkové bytosti se sází většinou o peníze, o nějakou práci, kterou bude muset jeden či druhý udělat anebo v tom nejhorším případě se postavy vsázejí o svůj vlastní život.

celý článek 

Už Jaromír Erben věděl, že sázet na náhodu je blbost

„Nesázej na náhodu!!!“ To se nás snažil K.J.Erben naučit už dávno a to konkrétně v pohádce „Živá voda“. Dva starší bráchové – budoucí následníci trůnu - se postupně vydali na cestu pro živou vodu, která měla být pro jejich otce. Tato živá voda ho měla zachránit, aby nezemřel. Tito dva bráchové na cestě potkali tři krásné dívky, které hrály hru v kostky. Bráchové se rozhodli, že si s holkama taky zahrajou. Ale úplně všechno prohráli – prohráli zlato a stříbro, pak své koně a nakonec prohráli i sami sebe. Ten nejmladší z bratrů se rozhodl mnohem rozumněji a zodpovědněji – on si kostky s těma třema holkama nezahrál a díky tomu poté mohl donést živou vodu svému otci. Takové „cinknuté“ kostky můžeme vidět i v pohajdě „Šťastný smolař“.  Tam tyhle trochu poupravené a „falešné“ hrací kostky přivedly mnoho smolařů přímo na smrt.

Lepší moucha než pokus omyl

Dobře, ale teď trochu známější pohádky. Tu o Zlatovlásce určitě znáte, ne? Pamatujete si na Jiříka? To byl tak trochu nepoučitelný mameluk. Nejdřív dostal úkoly, při jejichž řešení nejprve vsadil na metodu rozhodování „pokus omyl“. No tak třeba při hledání perel si jen tak klekl do trávy a prostě jen začal hledat. Hledal. A hledal. A furt hledal: Od rána až do poledne. No, ale marně. Při druhém úkolu, který dostal, měl Jiří najít v moři prsten, který tam princezna ztratila. Tak teda chodil po břehu, sem a tam, koukal, neviděl a tvářil se smutně. Když za třetí úkol dostal přinést živou a mrtvou vodu, tak místo toho šel prostě jen tak na zkoušku kudy tudy, kam ho nohy nesly, o cestě zas tak moc nepřemejšlel a prostě ťapal, kam ho napadlo. Přišel až do černého lesa. Naštěstí si tam ale vzpomněl, že má a že zná určité informace, které mu přece s úkolem můžou pomoct! A měl hlavně tu nejdůležitější informaci. A to tu, že věděl, která z přítomných dívek a princezen je právě Zlatovláska!

Dobré informace = záchrana syna

To, jak moc důležité je mít ty správné informace, nám může ukázat třeba i pohádka Rumplcimrcampr. Královna Božidara přijde a ztratí svého nově narozeného syna, když neuhádne jméno tohohle záludného skřítka. Naštěstí ale její manžel a současný král ví, jak tyhle důležité a potřebné informace zjistit.

Sázka na vědomosti s vyplácí

Abychom si ukázali i vzorový příklad metody, kdy se někdo rozhoduje na základě svých vědomostí, tak tady máme Matěje z pohádky Nejkrásnější hádanka. Trestu jako takového se vůbec nebál, protože si byl na stopro jistej, že princeznu přehádá a princezniny hádanky si na něho jen tak nepřijdou a že je určitě všechny uhodne. Z toho se může úplně krásně a ukázkově naučit, že sázet si jen tak na náhodu se nevyplácí, ale sázet na své vlastní vědomosti už ano. Pokud tyhle vědomosti ale samozřejmě máme.

Sázka na dovednosti rovněž tak

Vlastně úplně to stejný platí i u dovedností.  Když o nic nejde, pak se z legrace sázejme třeba celý život, ale POZOR! Jakmile jde v sázce už o peníze nebo třeba dokonce i o život, jako tomu bylo v pohádce Šíleně smutná princezna, kde se přeci ke konci lidé sázeli o to, že rozesmějí princeznu, je už důležité a potřebné chovat se zodpovědně. Dokud se jakože nic nedělo a když princeznu někdo nerozesmál, nemusel se dotyčný týpek bát nějakého trestu. To bylo v pořádku, to bylo účastníků hned plné nádvoří. No jenže, hned jak král vyhlásil, že pokud účastníci soutěže princeznu nerozesmějí a bude i nadále smutná, tak budou účastníci o hlavu kratší. ŠMIK, KONEC, HOTOVE, MRTVEJ. A rázem bylo nádvoří hned prázdné. Všichni utekli. A to bylo zodpovědné chování. Teda, jeden chlapec vlastně neutekl, viďte že ne?

Rozhodujme se zodpovědně

Zodpovědné rozhodování  je to rozhodování, kdy rovnou přemýšlím o tom, jaké následky mi tohle moje rozhodnutí přinese. Když si nejsem na 100% jistý, že princeznu rozesměju, tak bych měl raději pěkně rychle utéct pryč! A jestli se jedná o sázení na náhodu – jako třeba v případě kostek - tak na to radši hned rovnou zapomenu a už o tom vůbec nepřemýšlím.

Video: Patrikův příběh

Podívej se na Patrikův příběh a přemýšlej, jak Patrikovi pomoci. Co bys dělal, kdyby kamarád pomoc odmítl i při přátelském popovídání? Měl/a bys problém mu pomoci? Dokázal bys jít za někým dospělým, ať už je to rodič, anebo třeba oblíbená učitelka. Rozhodně nejde o žalování - snažíme se přece kamarádovi pomoct. Pokud se ale stydíme, můžeme vždycky zavolat na Linku důvěry, kde nám poradí jak postupovat.

 

Video: Patrikův příběh

Podívej se na Patrikův příběh a přemýšlej, jak Patrikovi pomoci. Co bys dělal, kdyby kamarád pomoc odmítl i při přátelském popovídání? Měl/a bys problém mu pomoci? Dokázal bys jít za někým dospělým, ať už je to rodič, anebo třeba oblíbená učitelka. Rozhodně nejde o žalování - snažíme se přece kamarádovi pomoct. Pokud se ale stydíme, můžeme vždycky zavolat na Linku důvěry, kde nám poradí jak postupovat.

 

Jak jít příkladem? 

Je mnoho způsobů, jak můžeme pomoct sobě i kamarádům, anebo třeba mladším (i starším!) sourozencům. Sázení je problém, který ale není neřešitelný. Začít můžeme u sebe. Příjemné pocity, které zažíváme u hraní her, nejsou závislé na penězích. Užít si hru a napětí můžeme i bez nich.

Hraní pro radost a pocit je mnohem lepší a hlavně s sebou nenese rizika. 

Kdo může pomoci

Dostaneteli se do problémů jako Patrik, pak je tu adiiktolog. To je týpek, který je odborník na závislosti, kam patří rizokové sázení nebo také nadměrné hraní počítačových her. Poskytuje odbornou pomocí osobám a skupinám, které se dostanou do potíží, stejně jako Patrik. Adiktolog je ten správný člověk, na kterého se můžeme obrátit, pokud potřebuju pomoc, protože jsem se dostal do problémů se sázením. 

Adiktology najdete na těchto místech:

Linka bezpečí

Klinika adiktologie

Dětská a dorostová adiktologie

Neprohrajse

Sázejte se, hecujte se, ale jen pro zábavu

Učit se rozhodovat, jít do rizika a vsadit na správnou volbu budeš v dospělém životě mnohokrát potřebovat. Je důležité tyto dovednosti trénovat od dětství, ale rozhodně ne tak jako Patrik.

Dobrým příkladem je Quest klub, kde nejde o peníze, ale o úkoly. Riziko malé, trapas veliký.  

Sázejte se, hecujte se, ale jen pro zábavu

Učit se rozhodovat, jít do rizika a vsadit na správnou volbu budeš v dospělém životě mnohokrát potřebovat. Je důležité tyto dovednosti trénovat od dětství, ale rozhodně ne tak jako Patrik.

Dobrým příkladem je Quest klub, kde nejde o peníze, ale o úkoly. Riziko malé, trapas veliký.  

Sázení a závislost

 “Já ale nemám problém, když budu chtít, tak s tím skončím”. Tuhle větu slýchávají psychologové a adiktologové stále dokola snad už od doby ledové. On-line prostor a digitální technologie jsou ústředním životním motivem většiny z nás, bez ohledu na pohlaví a věk, a protože jsme na internetu “jako doma”, může se postupem času stát i jediným zdrojem naší spokojenosti a radosti.  Poznáte u sebe, že jste to už přehnali? Poznáte, jestli sázení je jen obyčejná zábava, způsob, jak být zajímavý mezi kamarády, koníček nebo už škodlivý návyk a nebo dokonce závislost?

Tenhle graf tě může vést. Zkusil(a) jsi si vsadit, jednou, 2x, 3x? Pak jsi na úrovni experimentu, něco jsi vyhrál(a) a pravděpodobně jsi i spoustu peněz prohrál(a). Přemýšlej o tom, zda se ti vyplatí pokračovat - využij rozhodovací pyramidu. A rozhodni se přestat.

Pokud tě doteď nenapadlo přemýšlet o tom, že bys přestal - jsi na úrovni návyku - prostě je to zvyk, stejně jako je čištění zubů, ráno zapneš mobil a zkontroluješ sázky. Občas máš radost, že jsi vyhrál(a), spíš, ale prohráváš a ve chvíli, kdy začneš intenzivně řešit, kde seženeš peníze na další sázku jsi už v další fázi - škodlivého či problémového užívání. Většinu peněz, které máš využiješ na sázení, mobil kontroluješ snad 100x denně a občas zapomeneš jít ven s kamarády nebo napsat domácí úkol. Tvým jediným cílem je vyhrát peníze zpět a nebo nejlépe vyhrát ještě víc. Máš sny, co s penězi uděláš a sázíš víc a víc. Ale nedaří se, komplikuje ti to život. Chceš s tím přestat, chceš to ukončit, chceš se zase vrátit do normální životního režimu a ono to nejde? Jsi nemocný - ano závislost je nemoc a každá nemoc se musí léčit. Ale, i když se ti zdá, že už to nejde, že ti nikdo nepomůže, nevzdávej to! Musíš se cítit hrozně, možná trochu stydět, bát se, možná už fakt nevíš kudy z toho ven, špatně se ti dýchá, nebaví tě dělat nic jiného … i v této zdánlivě neřešitelné chvíli to lze - vždycky to lze zastavit a život zlepšit - jsou tu lidé, co ti pomůžou. Klikni sem: ADA+)

Možná se nemůžeš vrátit zpět a změnit začátek, ale můžeš znovu začít tam, kde právě jsi a změnit konec.

Wolfgang Amadeus Mozart byl úžasný hudební skladatel, který napsal spoustu krásné hudby, kterou můžeme poslouchat i dnes. Ale věděli jste, že měl rád také karty? Ano, Mozart byl velmi zručný karetní hráč a naučil se hrát až 60 různých karetních her! Dokázal si zapamatovat všechna pravidla a hrál s vášní.

Bohužel, Mozart někdy hrál také hazardní hry, což znamená, že vsadil hodně peněz a doufal, že vyhraje. To vedlo k tomu, že několikrát měl finanční potíže a nemohl si udržet svůj luxusní život. Nicméně, karty pro Mozarta nebyly jen zábavou, ale také zdrojem inspirace pro jeho hudbu. Jeho slavná Serenáda č. 9 v D dur (K. 320), známá také jako "Posthorn", byla prý inspirována zvukem poštovních rohů, které slyšel při hraní karet.

Uvažovali jste někdy, jak by vypadal Mozartův život, kdyby nevsázel tolik peněz? To už ale nevíme. Jedno je ale jisté - Mozart byl skvělým skladatelem, ale bohužel i hazardním hráčem!

Sázení v historii

Lidi se baví sázením odjakživa. Třeba kostky podle všeho vynalezli už v době kamenné (tehdy se ještě vyráběly ze zvířecích kostí). Nejvíc se však hra rozšířila v době starých Římanů, z toho období také pochází citát “Kostky jsou vrženy!” - což znamená, že už je rozhodnuto, a my už s tím nic neuděláme. Římsky císař Claudius prý napsal knihu o strategii kostek a v Římě dokonce vzniklo i první kasino - tedy prostor určený pro hraní kostek a jiných hazardních her. 

K těmto hrám patří vítězové, ale také poražení. Řada z hráčů udělala fatální rozhodnutí tím, že do hry vsadili celý svůj majetek a přišli o něj. Někteří se ještě navíc zadlužili, protože věřili, že svůj majetek získají hraním zpět a hráli dál. Čím víc hráli, tím víc prohrávali. Důsledek rozhodnutí byl ten, že zbytek života, i se svojí rodinou, prožili v chudobě.

Ve středověku si vládci uvědomovali důsledky tzv. náhodných her a začali je zakazovat. V Českých zemích z tohoto popudu vznikl například zákoník Karla IV. Majestas Carolina z roku 1355. Tento Zemský zákoník zakazoval hru v kostky nebo kteroukoliv jinou hru.

Více zde

Co je to adiktologie

Adiktologie je věda zabývající se závislostmi, jejich prevencí, původem, léčbou, výzkumem, poradenstvím a jinými souvislostmi. 

Adiktolog se věnuje problematice závislostí, především chování a rizikového prostředí, které s rizikovým sázením souvisí.

Sportovní sázení

Sportovní sázení

je v Česku také velmi populární. Sázející se vlastně snaží uhodnout výsledek utkání nebo nějakou událost. Pokud je sázkařův tip správný, vyplatí mu potom sázková kancelář výhru, která je odvozená od výše kursu, na který vsadil. Jestliže je jeho tip špatný, prohrává pak svou vsazenou částku. 

Kursy vypisuje tzv. „bookmaker“ podle toho, kdo je v daném zápase favoritem (nízký kurs na favorita, vysoký kurs na toho slabšího). Vynásobením kursu částkou, kterou sázkař vsadí, získá pak částku, kterou v případě správného tipu vyhraje.

On-line sázení

Sázky lze provozovat v kamenné sázkové kanceláři nebo on-line prostřednictvím internetu. Internet však sebou přináší řadu rizik:

Je otevřeno 24 hodin denně. Nesází se jen na zápasy, ale je vyhlašována celá řada live sázek během zápasů. Provozovat jej mohou hráči odkudkoliv a kdykoliv, peníze se převádí on-line, tudíž se stávají pomyslnými čísly bez hodnoty. Tato forma hry je navíc vysoce anonymní a hráči se mohou lépe skrývat před svým okolím.

Hraní má být zábava, nikoliv stres

Hraní her je tady s námi odjakživa, lidé jsou totiž tvorové hraví. Hrou se učíme všemožné dovednosti - cvičíme paměť, postřeh, rozvíjíme strategické myšlení, tvoříme… A také se formou her připravujeme už odmalička na život a problémy, které může přinést, a to v bezpečném prostředí.  Riskování a sázení může být bezpečnou zábavou, pokud se ho dopouštíme během hry jen tak pro zábavu, aniž bychom tím riskovali své finanční prostředky a zdraví.  Takové hry nejdete v herní zóně pod deskovými hrami, anebo na stránce Svět volného času.

Galileo Galilei a hry

Galileo Galilea známe z učebnic, kde se o něm učíme jako o chlapíkovi, který v dávných letech vykřikoval "A přece se točí". To jako zeměkoule.  Galileo byl velmi chytrý člověk, který se zajímal o hry, jako jsou kostky. Zkoumal, jak velká je šance, že padnou určité strany kostek. Galileo nechtěl jen hádat, jak to funguje, ale chtěl to spočítat přesně pomocí matematiky. Byl to první vědec, který začal používat matematiku k výpočtu pravděpodobností.

Galilei také využil své znalosti pravděpodobnosti v jiných oblastech, jako například v astronomii. Jeho práce byla velmi důležitá, protože ukázal, že matematika může být použita i v takových věcech, jako jsou hry, a že může být velmi užitečná pro vědecké objevy.