Jde o to, že se člověk umí záměrně a dobrovolně dobře rozhodnout. Takže se rozhoduje tak, aby dosahoval co nejlepších výsledků, aby získával zásluhy a odměny, ale aby taky za své rozhodnutí dokázal potom nést vinu a popřípadě i přijmout trest. (Na příkladě – pokud se teda jako ještě mladý, ne-plnoletý rozhodnu jít do sázkové kanceláře a sázet tam, musím pak počítat s tím a být připravenej nést vinu na to, že jsem to udělal a proto za to taky přijmout trest.)

Dost dobrá metoda pro zodpovědné rozhodování

Tuto metodu popisuje ve své knize Pravidlo 10–10–10 Suzy Welch, která ji ve svém životě aplikuje a výrazně si tím usnadňuje téměř jakékoliv rozhodnutí. První časový interval představuje minuty, druhý za měsíce a poslední roky. Při využívání pravidla 10-10-10 si člověk položí tři otázky:

  • Jak mě rozhodnutí ovlivní za 10 minut?
  • Jak mě rozhodnutí ovlivní za 10 měsíců?
  • Jak mě rozhodnutí ovlivní za 10 let?

Rozdíly mezi jednotlivými časovými údaji zajistí bezprostřední odstup. Lze tak získat potřebnou perspektivu. Některá rozhodnutí mohou být bezvýznamná v rámci let, jiná naopak v rámci nejbližší doby. Tato účinná metoda pomáhá eliminovat tlak budoucích rozhodnutí v oblastech našeho života, na kterých nám nejvíce záleží - rodina / zaměstnání /zdraví / finance a další aspekty. Pomáhá získat kontrolu nad našimi volbami - a kultivovat naše životy.  Zlaté pravidlo 10-10-10

ZAHRAJ SI HRU:

V této hře si vyzkoušíš různé druhy rozhodování. V šesti kolech si ověříš znalosti zákonů, v modelových příbězích zjistíš, jakou máš schopnost správného rozhodování a také si vyzkoušíš na vlastní kůži riziko sázky na náhodu, když budeš sázet získané body. Hra tě seznámí s rizikovým sázením, vysvětlí ti, jak se zodpovědně rozhodovat a přemýšlet o důsledcích tvého rozhodnutí.

zahraj si

Rubikon on-line

Rubikon on-line

�



Video: Jak se správně rozhodovat

Video: Jak se správně rozhodovat

Největší Čech a jeho rozhodnutí

Popíšeme si události jooo: Karel IV. chtěl z Prahy udělat hlavní město Svaté říše římské a proto jí vymazloval úplně po všech stránkách. Nechal V Praze vystavět Nové Město, Kamenný most, povýšil biskupství na arcibiskupství a taky přece založil univerzitu! Všechny tyhlencty jeho kroky měly vést k tomu, aby se zvýšila celková prestiž města Prahy. A taky chtěl, aby se tady přece líííííííbilo i učencům!

Učencům, jak světským, tak náboženským. Ale aby si to tady oblíbili taky obchodníci. To že se v Praze postaví univerzita, nenapadlo jenom tohohle našeho velkolepého Kárla. Už druhý Vašek, český král, se o to snažil o půlstoletí dříve! Jemu v tom ale zabránila šlechta, která měla bobky z toho, že by duchovenstvu mohla narůst moc. Kárl čtvrtý teda roku 1347 nechal schválit vybudování téhle univerzity papežem a sám potom nařídil její stavbu. Byla to první univerzita ve střední Evropě a Čechy byly šestým státem světa, co měli univerzitu! Do Prahy jezdili studovat Bavoři, Sasové, Poláci i Uhři, jenom pětina studentů pocházela z Čech a Moravy. Takže tímhle rozhodnutím Karel skutečně zvětšil jméno Prahy v Evropě a přivedl do Čech učence. Také vytvořil podhoubí pro české náboženské učení. Právě potom na Kájově univerzitě působil i Jan Hus.

Veronika má správné informace a rozhoduje se podle nich

Tomáš vyzývá veroniku k tanečnímu betlu, přestože ví, že Veronika je dobrá tanečnice, má tanec ráda a navíc sportuje. To samé ví Veronika o Tomášovi.  Ví ale, že pokud se rozhodne do toho jít, tak sázku prohraje a skončí na ulici jako bezdomovec. Má totiž informace, které jí jednoznačně radí, jak se rozhodnout. Stačí se podívat na toto video.

Veronika má správné informace a rozhoduje se podle nich

Tomáš vyzývá veroniku k tanečnímu betlu, přestože ví, že Veronika je dobrá tanečnice, má tanec ráda a navíc sportuje. To samé ví Veronika o Tomášovi.  Ví ale, že pokud se rozhodne do toho jít, tak sázku prohraje a skončí na ulici jako bezdomovec. Má totiž informace, které jí jednoznačně radí, jak se rozhodnout. Stačí se podívat na toto video.

PŘEMÝŠLEJ O DŮSLEDCÍCH SVÝCH ROZHODNUTÍ!

Tvá rozhodnutí a tvé činy budou mít určité důsledky vůči tobě a TY jsi za ně zodpovědný(á). Nikdo jiný. Z tohoto důvod musíš přemýšlet, co Ti tvá rozhodnutí způsobí. Zároveň je důležité respektovat život ostatních a přemýšlet o důsledcích svých rozhodnutí s ohledem na ně. Člověk by měl dělat svá rozhodnutí ve prospěch ostatních, resp. v určitém vyšším zájmu, nebo jim alespoň neublížit.

Super schopnosti, Super rozhodnutí!

Superman, to je ten chlapík s pláštěm, co létá po obloze, si fakt pěkně promyslel, co s těmi svými super schopnostmi udělá. Mohl je využít pro sebe, ale ne. Řekl si, že je použije k tomu, aby pomáhal lidem. To je fakt bomba, ne? Tím ukázal, že je nejen silný, ale taky se dokáže zodpovědně rozhodovat. A to je důvod, proč je takový hrdina, i když je to jenom komiksový. Ale co, i tak je to super!

Zodpovědné rozhodování ve hře

Hráč ví, co se může stát, pokud udělá ve hře nějaké rozhodnutí. Zároveň si ale taky uvědomuje, že jde jenom o hru, která se hraje jen pro zábavu. Pokud se teda tady rozhodne špatně, nejhorším výsledkem jeho činů může být jen to, že skončí poslední. A to se dá přece napravit v další hře.

Deskové hry založené na zodpovědném rozhodování