10-10-10

Rozhodování může být náročné. Metoda 10-10-10 ti ukáže, jak získat kontrolu na tvými rozhodnutími!

Někdy je těžké se rozhodnout, že ano? Máš před sebou dva hambáče a nevíš, který dřív sníst? No, to je možná jednoduché, ale co když musíš rozhodnout o něčem důležitějším? Ať už jde o výběr dárku k narozeninám nebo rozhodnutí, jestli jít na výlet s kamarády místo učení. Mám pro tebe skvělý trik, jak se rozhodovat. Zkus metodu 10-10-10!

Co vůbec je ta metoda 10-10-10?

Je to vlastně takový nástroj k rozhodování. Představ si, že máš kouzelnou kouli a můžeš vidět do budoucnosti. Tahle metoda je něco podobného (ale bez kouzelných schopností, bohužel). Polož si tři otázky:

  • Jak se budeš cítit za 10 minut po tomto rozhodnutí?
  • A co za 10 měsíců?
  • A jak to bude vypadat za 10 let?

Tím získáš různé pohledy na své rozhodnutí a uděláš tu nejlepší volbu.

Proč by sis měl/a tuhle metodu zkusit?

Rozhodování je součástí života. Někdy je dobré vidět věci z různých úhlů pohledu. Tahle metoda ti v tom může hodně pomoci.

Jak na to?

Teď si představ, že se nemůžeš rozhodnout, jestli si koupit to skvělé tričko nebo raději ušetřit na nový mobil.


• Za 10 minut:
Rozhodl/a ses pro nové tričko s tvým oblíbeným motivem a jsi z toho nadšený/á. Mobil počká, máš ještě svůj starý, který funguje.

• Za 10 měsíců: Tričko už tolik nenosíš, ale stále v něm vypadáš skvěle. Tvůj starý mobil ale trochu vázne a na nový ještě nemáš peníze.

• Za 10 let: Na to tričko už možná ani nevzpomeneš. Ale peníze jsi nakonec našetřil/a a mobil ti parádně sloužil skoro 5 let.

Přemýšlení v časových horizontech ti ukazuje, že někdy krátkodobá radost může mít hodnotu, zejména když víš, že si v blízké době našetříš i na to, co chceš dlouhodobě.

V této situaci si možná uvědomuješ, že ačkoliv budeš potřebovat nový mobil v budoucnosti, tvůj starý mobil ti stále slouží dobře. A to nové tričko? To ti může přinést spoustu radosti právě teď.

Správné rozhodnutí tedy může být koupit si tričko hned a postupně našetřit na nový mobil, až bude potřeba.

Závěr

Tak co? Zdá se ti to jako dobrý nápad? Vyzkoušej metodu 10-10-10, ať už se rozhoduješ o čemkoliv. Až budeš mít další těžké rozhodnutí, vzpomeň si: 10 minut, 10 měsíců, 10 let. A pak si prostě vyber to nejlepší pro tebe!