Udělování puntíků

Metoda udělování puntíků pomáhá vybrat nejlepší nápady. Dostaneš puntíky, které nalepíš na ty návrhy, co se ti nejvíce líbí.


Když se ve třídě rozhodujete, kam pojedete na výlet, může to být někdy pěkný oříšek. Každý má nějaké to přání a najednou je jich plná tabule. Aby to bylo fér a každý měl možnost ukázat, co se mu líbí nejvíc, můžete použít metodu "Udělování puntíků". Je to jednoduchý způsob, jak vybrat ty nejlepší nápady bez zbytečného hádání.

Jak na to?

Nápady na papír:

Vezměte flipchart nebo velký list papíru a napište na něj všechno, co vás napadne. Ať už je to plán na výlet, projekt do školy, nebo třeba nápad na novou hru.

Příklad:

Návštěva hradu nebo zámku

Geocachingová výprava

Noční pozorování hvězd

Historický rej

Umělecký workshop

Survival kurz

Virtuální realita

Kulinářský den

Zoologická zahrada

Planetárium

Divadelní představení

Puntíky rozdáme:

Každý z vás dostane pár barevných samolepek – ty jsou vaše "puntíky". Neměli byste jich mít moc, abyste si museli dobře rozmyslet, kam je dáte.

Hlasujeme:

Teď přijde to nejdůležitější. Každý nalepí své puntíky na ty nápady, které se mu líbí nejvíc. Můžete je rozdělit nezi několik námětů, nebo všechny dát jednomu nápadu, který je pro vás top.

Příklad:

Který nápad vyhrál?

Až budou všichni hotovi, spočítáte puntíky u každého nápadu. Ty s nejvíc puntíky jsou jasnými vítězi a ty se budou realizovat.

Co dál?

Teď už jenom zbyde probrat ty nejlepší nápady a rozhodnout se, jak je uděláte skutečností.

Proč je to dobrý nápad?

  • Rychlost: Nemusíte strávit hodiny debatováním, co je nejlepší.

  • Fair play: Každý má stejnou šanci ovlivnit rozhodnutí.

  • Vše je hned jasné: Na první pohled vidíte, co se líbí nejvíc.

  • Všichni jsou v to zapojení: Nikdo není mimo hru, každý má co říct.

Takže, ať už plánujete akci s kamarády, chcete něco změnit ve škole, nebo si jen chcete vybrat film na páteční večer, "Udělování puntíků" je super způsob, jak to udělat spravedlivě a bez zbytečných hádek. Zkuste to a uvidíte, jak je to super!