Dáme ňákej příklad, hej? :

Metoda pokus-omyl je třeba u zkoušky ve škole, kdy dostaneš ňákou otázku. No jenže ty ses moc nebifloval, že jo a tak správnou odpověď neznáš. HA! Tak to prostě zkoušíš, jestli něco nevyjde.

A tak jich tady pár pro tebe máme! Jen tak – for fun, chápeš. Nedostaneš za to známky. Ale jen zkus… věděl bys správný odpovědi?

Kolik amerických dolarů stál lístek do první třídy na tom nejvíc famous parníku – TITANIC -, který to bohužel napálil do ledovce a tak v roku 1912 ztroskotal?  Správná odpověď: ZDE 

Kolika jazyky se šprechtí v Evropě? Správná odpověď: ZDE

Na kolik metrů jde cítit ten známý ale hrozný smrad zákeřného skunka? (1000 metrů) Správná odpověď: ZDE

Pokus a omyl ve hře

Když půjdeš hrát s kámošema nějakou novou stolní hru a před začátkem si nezčekneš pravidla tý hry, nebudeš je znát, nebudeš znát ani vítěznou strategii, kterou ve hře použít, nebudeš vědět co a jak můžeš nebo nemůžeš ve hře udělat, tak tu hru úplně nezandáš. Až na Tebe přijde řada, tak nebudeš myslet ve hře dopředu, ale budeš se soustředit jenom na to, co musíš udělat v tu jednu danou chvíli.

Když si to vysvětlíme na příkladě hry „Osadníci z Katanu“, tak budeš kupovat kartičky náhody, tak za ně sice můžeš získat nějaký body, ale nemůžeš díky nim vyhrát.

ZAHRAJ SI HRU:

Ve hře HEXETO jde o určitou skládačku.  Ta má tvar pravidelného šestiúhelníku, který je rozdělený třemi úhlopříčkami na šest dílků. Jeden dílek se podobá tvaru pizzy. A tu všichni přeci dobře známe, takže si už umíte představit, o jaké geometrické tvary tady jde. Tyhle „pizzové“ dílky se k sobě přikládají  vždycky stejnými barvami. Ze začátku budeš zkoušet hru hrát metodou pokus – omyl. Při dalším opakování hry budeš zlepšovat svoje dovednosti a s nimi i výsledek. Chce to jen pořádně trénovat. Stejné je to i z rozhodováním.

Tak co, jdeš si zahrát?

Rekord v této hře je … bodů.

Vyrovnáš ho, nebo dokonce překonáš?

zahraj si

�



Video: Rozhodování na základě pokusu - omylu

Dostaneš otázku a když nevíš, tak ti dpoluhráči okamžitě chrstnou sklenici vody do obličeje. Jinak hezká ukázka rozdílem mezi pokusem - omylem a vědomostmi.

Video: Rozhodování na základě pokusu - omylu

Dostaneš otázku a když nevíš, tak ti dpoluhráči okamžitě chrstnou sklenici vody do obličeje. Jinak hezká ukázka rozdílem mezi pokusem - omylem a vědomostmi.

Příklady rozhodování na základě pokusu – omylu

  • Vybírání jídla: Někdy si lidé vybírají jídlo v restauraci podle toho, jak se jmenuje nebo jak vypadá, a pak zjistí, že jim to vůbec nechutná.
  • Zkoušení různých možností: Když řešíš nějaký problém nebo úkol, zkoušíš různé způsoby, abys našel nejlepší řešení. Někdy to vyjde.
  • Neověřené informace: Někdy se spoléháme na informace, které nejsou pravdivé, a nezkoumáme, jestli jsou správné. Například vidíme reklamu na něco, co bychom si chtěli koupit, a vůbec neřešíme, jestli je produkt opravdu dobrý nebo funkční.
  • Počítačové viry: Když otevřeme e-mail nebo stáhneme soubor z internetu, který neznáme, může to způsobit, že se náš počítač nakazí virem nebo škodlivým softwarem.
  • Testy ve škole: Pokud se neučíme před testem, může to vést k tomu, že budeme muset náhodně hádat odpovědi, což obvykle nedopadne dobře.

Na začátku doby temna byl pokus a omyl

Roku 1619 byl rebely sesazen král Freda z českého trůnu a byl zvolen novej king! A to – Fríďa Falcký. Ferda tehdy odporoval a neuznával zvolení nového českého kinga. Odmítal to uznat i přesto, že to bylo zákonný a oficiální zvolení a neporušovalo tedy žádné zákony. Ferda si ale nedal říct a roku 1620 sebral svých několik vojáčků a vyrazil zpátky do Čech. Zavítal sem s takzvanou „katolickou armádou“. Ale s armádou nového kinga se tahle katolická ardmáda potkala u Prahy. A to v jedné z nejslavnějších bitev! Víte, jaká to byla? Yes, bitva na Bílé hoře. Zdálo se, že tahle bitva se ani nedá vyhrát. ŠÍ-LE-NÝ. Prostě šílený. Ferdova skupinka poradců se sešla a všichni se společně radili, co si sakra počnou! Přemýšleli, jestli mají v bitvě vůbec pokračovat, jestli to za to stojí. Vojáci si mysleli, že prostě nemaj nejmenší chance, že jsou prostě totálně odepsaný. A to třeba jen proto, že česká armáda má hned za sebou opevněné město jako jejich nouzovou kartu. Město byla jejich ochrana. Mohli se do toho města kdykoliv uchýlit a skrýt se. A tak se i ochránit. A katolická armáda bude muset pak Prahu obléhat. A to bylo nemyslitelné, v té hrozné zimě! Vojáci by to šíleně odnesli. No, takže, když se ti páprdové už konečně rozmysleli, co teda podniknou, vymysleli, že zkusí vyvolat jen nějakou krátkou a snad i rychlou šarvátku s druhým vojskem. A pak se uvidí, co dál.

celý článek

Ale pak – velké SURPRISE! Když katolické vojsko zaútočilo, všichni ostatní vojáci, co tak pevně do té chvíli bránili území, se rychle otočili a začali tryskem utíkat pryč. A přitom nepadl ani jedinej výstřel, víš co. Bylo to hrozně překvapivé! Katolická armáda bitvu vyhrála. A byli z toho taky oni sami upřímně překvapeni. Zůstali stát před Prahou. A čekali. Když zjistili, že jako nikdo Prahu nehájí a ani jí nebráni, tak do ní prostě jednoduše vtrhnuli. No a stačili dvě hoďky a bylo po boji. Čeští povstalci to nějak nedali, byli poraženi, slavný Fríďa Falcký se bitvy ani radši nezúčastnil a zdrhnul zpátky na Falc.

Rozhodování na základě metody pokus - omylu používali hlavně oni čeští povstalci. No a to je taky ten důvod, proč celé to povstání teda jako moc neklaplo a naopak skončilo naprostou katastrofou. No. A tohle fatální selhání způsobilo takzvanou „DOBU TEMNA“ pro českou zemi. A ta trvala celých 298 let. Fuuuuuuh, to nezní moc good, co?

Podívejte na video o Bílé hoře: ZDE

Video: Hádanka

Máme tu další nachytávku. Dáš jí?

Video: Hádanka

Máme tu další nachytávku. Dáš jí?

Rozhodování prostřednictvím metody pokus – omyl

Ok, tak abychom to zčekli, hm? Vlastně jde vo to, že se člověk rozhoduje tím způsobem, že jenom náhodně zkouší různé varianty možností a rozhodnutí. Vlastně vo tom co dělá zas tak moc nepřemejšlí, jen to „trajhárdí“. Vlastně to, jak to dopadne, ten týpek vůbec neovlivní. Nerozhodne si o tom sám. Vlastně hned na začátku, když se člověk začíná o něčem rozhodovat a používá tuto metodu, tak se nerozhoduje podle toho, co zažil, co ví nebo jaký má zkušenosti. BIG NO NO. Až po několikátém rozhodnutí touto metodou získá nějaké zkušenosti, které může při dalším rozhodování použít. Díky tomu se teprve v rozhodování zlepšuje a jeho rozhodnutí jsou lepší a lepší. Ale na začátku je v rozhodování úplnej noob a taky ty jeho rozhodnutí podle toho tak vypadaj…

Video: Ukázka pokusu - omylu ve škole

Podívej na fakt vtipnou scénku Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse - Hodina dějepisu. 

Video: Ukázka pokusu - omylu ve škole

Podívej na fakt vtipnou scénku Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse - Hodina dějepisu. 

Video

Dostaneš otázku a když nevíš, tak ti dpoluhráči okamžitě chrstnou sklenici vody do obličeje. Jinak hezká ukázka rozdílem mezi pokusem - omylem a vědomostmi.

Video

Dostaneš otázku a když nevíš, tak ti dpoluhráči okamžitě chrstnou sklenici vody do obličeje. Jinak hezká ukázka rozdílem mezi pokusem - omylem a vědomostmi.

Deskové hry založené na pokusu - omylu