Ukážeme si takové rozhodování na malém příkladu, kdy dva kamarádi jdou do restaurace na večeři. Rozhodování o tom co si dát k večeři probíhá v několika krocích, které na sebe logicky navazují:
Říci si, co řešíme
Zjistit informace k tomu
Co je pro nás důležité (kritéria)
Tvorba variant řešení
Hodnocení a výběr nejlepší varianty
Realizace rozhodnutí
Kontrola
Na začátku je třeba si říci si, co řešíme: V tomto případě si kluci chtějí objednat DOBRÉ JÍDLO.
Nejdůležitějším krokem je zjistit informace k tomu: V tomto případě klukům pomůže jídelní lístek. Mirek koukne do jídeláku a hned ho odloží, protože je to moc informací. Místo toho se zeptá číšníka, co by mu doporučil. „Dnes máme výbornou pizzu s papričkami“ odpovídá číšník. Mirek si ji hned objednává.
To Pavel pokračuje v rozhodování. Teď přemýšlí, co je pro něj důležité, v tomto případě na co má chuť. Vyřazuje vegetariánská jídla, nechce ani maso, ani zeleninu. Nemá velký hlad a nechce se přecpat, tak chce něco lehkého.
Tvorba variant řešení: Na základě těchto podmínek mu vychází, špagety aglio olio peperoncino, noky se sýrovou omáčkou nebo těstoviny s rajčatovou omáckou.
Hodnocení a výběr nejlepší varianty: Teď už vybírá jedno ze tří jídel. Žádné není vegetariánské, ani s masem. Vyřazuje rajčatovou omáčku a jako lehčí jídlo vyhodnocuje špagety, což mu potvrzuje i číšník.
Realizace rozhodnutí: Pavel si objednává špagety.
Kontrola: Pavel je moc spokojen. Špagety byly výborné, moc si pochutnal a co je důležité – nepřecpal. Zato Mirek – ten snědl sotva čtvrtinu pizzy, ale za to vypil čtyři limonády. Ty papričky byly totiž mega pálivé. Přitom stačilo se jen pořádně zeptat a mohlo to být jinak-
Nemá smysl používat všechny kroky rozhodování při každém rozhodování. Tam, kde je třeba se rychle rozhodnout, nebo se jedná o rutinní rozhodnutí (co si vezmu dnes na sebe) je účelné jen definovat problém a rozhodnout se pro nejlepší variantu a rozhodnutí realizovat. Případně zpětně vyhodnotit správnost rozhodnutí.