Nachytávka je v našem případě nefinanční sázka nebo žert, kde druhá strana nemá moc šancí vyhrát. V nachytávce je zpravidla ukryt trik, na který oběť nepřijde a rozhodne se vsadit. Samozřejmě, že prohraje. Díky tomu se cítí trošku podvedené, je trošku rozpačitá a při plnění sázky je to leckdy nepříjemné. O tom ale takováto sázka je.
Nachytávky jsou dobrý trénink v rozhodování, nejde o peníze, ale o zábavu. Navíc se při nich můžeme naučit dobrému rozhodování.
"Mám doma jednadvacet myší. V obchodě jsem si koupil čtyřiadvacet myší a doma je vypustil. Kolik mám doma myší?"
Kamarádi pravděpodobně řeknou 45. Správná odpověď: Jenom 4."
Princip: Mám doma jed na dvacet myší. V obchodě jsem si koupil čtyřiadvacet myší a doma je vypustil. Dvacet se jich otrávilo, čtyři jsou na živu.
Řekové a Trójané se střetli v jedné z nejznámějších válek v dějinách. Trójská válka trvala deset let a obě strany už byly úplně hotovson. Řekové, zoufalí z dlouhého obléhání, vymysleli mega mazaný plán. Postavili obřího dřevěného koně, do kterého schovali svoje elitní vojáky. Kůň byl darován Trójanům jako mírová nabídka a symbol konce války. Trójané, přesvědčeni o svém vítězství, přijali tenhle dar a vtáhli ho do svého města.
V noci, kdy Trójané slavili své domnělé vítězství a usnuli totálně vyčerpaní z oslav, řečtí vojáci vylezli z dutého koně. Otevřeli brány města svým kámošům, kteří se vrátili pod rouškou tmy. Řekové rychle a efektivně dobyli Tróju, zpustošili město a ukončili tu dlouhou válku.
Trojský kůň se stal jedním z největších symbolů lstivosti a strategie v historii a dodnes je používán jako metafora pro jakýkoli plán nebo dar, který v sobě skrývá nebezpečí.
Házet kostkami je sázka na náhodu. My ale známe návod na to, jak hodit pokaždé tři šestky. Podívej:
Házet kostkami je sázka na náhodu. My ale známe návod na to, jak hodit pokaždé tři šestky. Podívej:
V roce 2015 Adele přišla s geniálním plánem, jak překvapit své fanoušky. Přidala se totiž do soutěže dvojníků, kterou pořádala BBC jako součást speciálního pořadu "Adele at the BBC. Adele se převlékla za "Jenny", opatrovnici, a díky maskérům s umělým nosem a bradou byla k nepoznání. Dokonce nosila rukavice, aby zakryla své tetování, a mluvila pomalu a klidně, aby ji nikdo nepoznal podle jejího rychlého a energického hlasu.
Když přišel čas na vystoupení, ostatní soutěžící neměli ani tucha, že mezi nimi stojí opravdová Adele. Jeden po druhém vystupovali na pódium a zpívali její hity, zatímco Adele sledovala jejich výkony ze zákulisí. Když nakonec přišla řada na "Jenny", Adele si po falešném startu sundala boty, což je její známý pohyb na pódiu, a začala zpívat "Make You Feel My Love".
Jakmile začala zpívat, ostatní soutěžící rychle pochopili, že před nimi stojí skutečná hvězda. Publikum bylo totálně v šoku a někteří se rozplakali, když si uvědomili, že mají před sebou svou idolku. Na konci vystoupení se Adele setkala s každým z dvojníků, objala je a společně si zazpívali na pódiu.
Tahle překvapivá akce se stala virální a fanoušci po celém světě byli nadšení. Potvrdilo se, jak je Adele oblíbená pro svůj hlas i lidský přístup.
Pokud chcete vidět video z této akce, můžete jej najít ZDE.
V roce 1998 se britský spisovatel William Boyd rozhodl udělat nevídanou mystifikaci a vystřelit si z newyorských výtvarných kritiků. Vydal knihu o životě fiktivního geniálního malíře jménem Nat Tate. Popsal ho jako výtvarníka vzešlého z tzv."newyorské školy" a jako blízkého přítele malíře Picassa. William Boyd dokonce knihu doplnil reprodukcemi obrazů, které však vytvořil přímo on sám. Podle knihy malíř Nat Tate zemřel sebevraždou v roce 1960 poté, co zničil celé své dílo.
Boydovi v tomto obřím aprílu pomáhali i jeho přátelé, mimo jiné i slavný zpěvák David Bowie, který knize uspořádal famózní křest, a to dokonce 1. dubna. Ani toto datum nebylo hojně zúčastněným výtvarným kritikům, recenzentům či galeristům nijak divné a nezabránilo jim v tom, aby o díle dotyčného umělce horlivě diskutovali, případně vzpomínali na vlastní společné zážitky s géniem. Když celá věc praskla, výtvarní kritici si uřízli obrovskou ostudu a zřejmě dlouho poté se po New Yorku pohybovali pouze v přestrojení.
Zdroj: kniha Nat Tate, vydaná v roce 1998; iDnes, 2.12.2009
Touto nachtávkou můžete nachytat svoje kámoše. Stačí mít u sebe jakékoli karty
Touto nachtávkou můžete nachytat svoje kámoše. Stačí mít u sebe jakékoli karty
Paul McCartney je britský hudebník a bývalý člen legendární kapely The Beatles. V roce 2007 přišel s cool nápadem, jak propagovat své nové album "Memory Almost Full". S kapelou se rozhodli překvapit návštěvníky malé restaurace v New Yorku.
Paul a jeho parta přišli do restaurace jako běžní zákazníci. Objednali si jídlo a chovali se nenápadně, aby nikdo nic nepoznal. Po chvíli se zvedli a přešli k hudebním nástrojům, které vypadaly jako součást dekorace, a začali hrát.
Nejdřív to vypadalo, že je to obyčejná kapela. Ale když lidi poznali McCartneyho hlas a známé melodie, byli totálně v šoku. Paul a jeho kapela zahráli pár písní z nového alba a taky staré hity od The Beatles, což všechny nadchlo.
Po skončení koncertu se Paul a jeho parta vrátili ke svým stolům a pokračovali v jídle, jako by se nic nestalo. Hosté restaurace byli v euforii a rychle sdíleli své zážitky na sociálních sítích. Událost se rychle rozšířila po internetu.
Tento neobvyklý koncert se stal virálním a získal obrovskou mediální pozornost, čímž Paulovo nové album dostalo skvělou reklamu. Podobný kousek udělal tento famous "Bítlsák" i v Pubu Philharomonics. Podívej ZDE!
V další části této stránky najdete celou řadu nachytávek. Ty jsou rozděleny na nachytávky, které se vytvořili v Quest klubech, nebo nám je poslali kluci a holky z celé republiky. V nachutávkách odjinud najdete úspěšné nachytávky, které jsme našli různě po internetu.