Člověče, nezlob se!

Klasická hra, která se skvěle hodí nejen na rodinné soupeření v pohodlí domova,.

Plno zábavy si s touto hrou užijete také na chatě, na dovolené nebo třeba na dětském táboře. Jde o jednu z nejrozšířenějších stolních her na světě, která má svůj původ v prastaré indické hře Pačísí, známé již v 7. století.

Věk: od 3 let

Počet hráčů: 2 - 4

Čas: 15 - 20 minut

Jak hra vypadá?

Je to dětská desková hra pro dva a více hráčů, hrát ji mohou ale i dospělí. Trvalý úspěch a rozšíření nejen v Evropě přinesl hře německý obchodník Josef Friedrich Schmidt, který dnešní hru vynalezl v zimě 1907/1908 a vydal roku 1914 pod názvem Člověče, nezlob se. Známá je ale i pod názvem Spěchej pomalu.

Jak na to? (Pravidla hry)

Všechny figurky jsou před začátkem hry umístěny ve startovním domečku, který je barevně vyznačen stejnou barvou, jakou jsou označeny 4 figurky hráče. Cílem hry je dovést své figurky jedné barvy ze startovního pole do cílového domečku. Každý hráč posune při svém tahu figurku o tolik bodů, kolik padlo při jeho hodu kostkou. Skončí-li s figurkou na políčku obsazeném cizí figurkou, je tato odstraněna ze hry a vrácena zpět do startovního domečku. K nasazení figurky na startovní pole je potřeba hodit šestku. Během hry po hozené šestce hází hráč kostkou ještě jednou a posune jednu zvolenou figurku o součet bodů při obou hodech. Vyhrává ten hráč, který první oběhne hrací plán všemi svými 4 figurkami a umístí je do cílového domečku.

Pyramida rozhodování:   

   Zodpovědné rozhodování   
   Dovednosti   
   Vědomosti   
   Informace   
   Zkušenosti   +
   Pokus - omyl   ++
   Náhoda   +++

Podíl rozhodování: 20 %

Postřehy:

  • existuje více variant hracího plánu hry

  • nejznámější hrací plán je ve tvaru kříže a je určen pro maximálně 4 hráče

  • existuje i větší plán ve tvaru šestiúhelníku určený pro 6 hráčů a plán ve tvaru osmiúhelníku určený pro 8 hráčů